Sztuka podejmowania decyzji – przedszkole dla dziecka

W krajobrazie miejskim coraz częściej zauważamy przedszkola. Placówek tego typu niegdyś brakowało. Obecnie rodzic staje przed ciężkim wyborem. W pobliżu miejsca zamieszkania znajdzie bowiem kilka miejsc spełniających jego wymagania. Jakie powinno być wymarzone przedszkole?

Publiczne, prywatne…czyli w czym tkwi szkopuł

To podział rzucający się szczególnie w oczy. Placówki publiczne oraz prywatne mają swoje grono zwolenników. Argumenty obu stron są zazwyczaj dość lakoniczne. Pierwsza grupa zachwala brak dodatkowych opłat, druga z kolei podkreśla właściwe traktowanie w prywatnych przedszkolach. Kto ma rację? Określenie tego nie jest wcale takie proste. Wiele zależy od konkretnej lokalizacji. Dla przykładu przedszkola Ursynów będą w tym aspekcie różniły się od przedszkoli Żoliborz. Na opinię powinniśmy patrzeć pod kątem konkretnego miejsca.

Ciekawą alternatywą okazują się jednak przedszkola językowe. Wydaje się, że nauka języka obcego w tak wczesnym okresie jest totalną bzdurą. Tymczasem dzieci, przyswajają wiedzę za młodu w sposób szczególny. Szybkie złapanie kontaktu z angielskim, pozwoli na płynne porozumiewanie się w przyszłości. Pamiętać należy jednak o tym, że polski nadal będzie językiem głównym w tego typu przedszkolach.

Zajęcia dodatkowe? Na to za wcześnie…

Każdy rodzic dąży do ,,wielkości” swojej pociechy. Zapisywanie na dodatkowe zajęcia stało się wymogiem. Gra na instrumencie, sportowy kontakt z rówieśnikami czy też kółko teatralne, towarzyszą dzieciom w wieku szkolnym. Przy wyborze przedszkola, nie możemy się jednak tym kierować. To placówka przede wszystkim przeznaczona do zabawy. Malec ma tutaj zapoznawać świat, rówieśników oraz miło spędzać czas. Na specjalne aktywności przyjdzie jeszcze czas.

Czy nie jest za daleko?

Przy wyborze przedszkola, zwraca się uwagę na jego bliskość. Ogółem rozpatruje się dwie potencjalne lokalizacje:

  • w pobliżu miejsca zamieszkania,
  • ,,po drodze” (na przykład z pracy).

Każda z opcji spełnia podstawowe wymagania. Odbiór pociechy nie rujnuje ogólnego planu dnia rodzica. Przy dalszych destynacjach, problemem okażą się na przykład zatory drogowe. Nie warto zatem zapisywać swoich pociech do ,,najlepszych przedszkoli” na drugim końcu miasta. Szukajmy raczej sprawdzonych, dobrych rozwiązań w pobliżu.

Podsumowanie

Wybór przedszkola to decyzja stricte personalna. Warto uprzednio poznać plusy oraz minusy rozpatrywanego miejsca. Odwiedźmy również przedszkole, a także zapoznajmy się z jego personelem. Pierwszy kontakt powie nam wiele o jakości grona pedagogicznego. Odpowiednie rozeznanie znacząco ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji. Będzie również weryfikacją dla usłyszanych opinii.

Dodaj komentarz